Jäta menüü vahele
Nr 154/155 • Juuni 2016

Keeruline kolmnurk – Eesti, Soome ja Venemaa

Diplomaatia topeltnumber keskendub põhilises Eesti naabritele – Soomele ja Venemaale. Sekka ka lugusid veediplomaatiast, Euroopa Liidu majandusest ja Argentinast.

Foto: STR / LEHTIKUVA / Roni Lehti

Kogenud Soome ajakirjanik Jarmo Mäkelä annab ülevaate Soome välisministeeriumi tellitud raportist Soome võimaliku liikmesuse kohta NATOs. Mäkelä nendib, et kui Soome ei astu NATOsse, jäävad Soome julgeoleku võtmed kas Moskvasse, Brüsselisse või Stockholmi. Teemat täiendavad kommentaarid Pauli Järvenpäält, Ants Laaneotsalt ja Marjo Näkkilt.

Intervjuus Diplomaatiale ütleb Moskva üks parimaid info- ja hübriidsõdade eksperte FSB taustaga Andrei Manoilo, et Baltimaad on Venemaa ja USA tõsise vastasseisu tekkeks liiga väike piirkond. „Ma ei taha kedagi solvata, aga ameeriklased manipuleerivad baltlastega väga osavalt. Kuna Baltimaad on väga väiksed, siis võib neid väga lihtsalt ära hirmutada. See paanika hakkab aga hiljem levima ka suurematesse Euroopa riikidesse,“ arvab Manoilo.

Anna-Mariita Mattiisen Eesti NATO Ühingust näitab, kuidas Venemaa imperialistlik mõttemaailm laieneb ka küberruumi, kus Moskva keeldub ühiste reeglite järgi mängimast.

Hudsoni instituudi analüütik Richard Weitz käis hiljuti Venemaal. „Viiendal Moskva rahvusvahelise julgeoleku konverentsil, mis peeti 26.–28. aprillil, ilmnes täie selgusega, et Venemaa poliitikakujundajad võivad küll soovida suhete taastamist Läänega, aga ainult juhul, kui lääneriikide juhid muudavad oma poliitikat ja mõttelaadi selliselt, et see sobituks paremini Venemaa eelistustega. Konverentsil esinenud venelased, sealhulgas riigi kõrgem riikliku julgeoleku juhtkond, kutsusid üles koostööle ühiste ohtude, eriti rahvusvahelise terrorismi vastu, kuid kinnitasid samal ajal, et lääneriikide poliitika takistab mitmeti sellist lähenemist,“ märgib Weitz.

Õigusteaduse ja inimõiguste magister Mariann Rikka kirjutab Venemaa välispoliitika moraalsusest Gruusia sõja näitel.

Pensionär Jaak Kiviloog kirjutab Eesti-Soome suhetest. Teda paneb muretsema Soomes elavate eestlaste vähene omavaheline suhtlemine, mis erineb olukorrast pärast sõda, kui väliseestlased saabusid oma uutele kodumaadele. Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski vaatleb aga Kaja Kunnase ja Marjo Näkki viimast raamatut Eesti-Soome suhetest.

Ekspeaminister Andres Tarand kirjutab veediplomaatiast ja rahvusvaheliste suhete magister Triina-Liis Makson Argentinast. Euroopa Komisjoni Eesti esinduse majandusnõunik Katrin Höövelson aga annab ülevaate Euroopa Majandus- ja Rahaliidu tulevikuväljavaadetest.